Coś dla miłośników umiarkowanych sportów ekstremalnych

wspinaczkowych lub niewielkich ścianach górskich. Nie potrzebują oni bardzo wytrzymałego sprzętu, przeznaczonego do niezawodnego działania w trudnych warunkach, ale po prostu bezpiecznego sprzętu, który sprawdzi się prze

Coś dla miłośników umiarkowanych sportów ekstremalnych

Zakup sprzętu wspinaczkowego dla całej rodziny

Sklep ze sprzętem wspinaczkowym dla amatorów przeznaczony jest głównie dla osób, które wspinają się jedynie po ściankach wspinaczkowych lub niewielkich ścianach górskich. Nie potrzebują oni bardzo wytrzymałego sprzętu, przeznaczonego do niezawodnego działania w trudnych warunkach, ale po prostu bezpiecznego sprzętu, który sprawdzi się przez kilka godzin w ciągu dnia. Taki sprzęt kupowany jest niekiedy dla całej rodziny, dlatego w sklepach wspinaczkowych dostępne są akcesoria przeznaczone dla osób w różnym wieku. Natomiast dla osób zapracowanych i zajętych najlepszym sposobem na dokonanie zakupu sprzętu wspinaczkowego jest zamówienie takiego sprzętu przez Internet z wybraniem opcji dostawy domowej.


O ryzyku

W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).

Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.

Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.

Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko


Jaka wspinaczka?

Najbardziej popularna jest wspinaczka wysokogórska. Jest to jednak rodzaj sportu, który nie jest dostępny dla większości zainteresowanych tym osób z uwagi na to, że jest on bardzo niebezpieczny i niebywale kosztowny. Pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej muszą bowiem ponosić olbrzymie koszty nie tylko z tytułu profesjonalnego sprzętu, ale przede wszystkim dalekich podróży. Istnieją również inne rodzaje wspinaczki. Wiele osób chętnie uprawia wspinaczkę skałkową, która jest o wiele mniej niebezpieczna niż wspinaczka wysokogórska. Istnieją również inne powiązane ze wspinaczką dyscypliny takie, jak na przykład biegi górskie.



© 2019 http://fusion.bydgoszcz.pl/