O sprzątaniu

obiektach przemysłowych lub w domach prywatnych. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania1 zawód ten jest

O sprzątaniu

Definicja sprzątacza

Sprzątaczka, sprzątacz ? osoba zajmująca się zawodowo sprzątaniem, czyli utrzymaniem czystości i porządku ? w biurach, hotelach, placówkach handlowych, obiektach przemysłowych lub w domach prywatnych.

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania1 zawód ten jest klasyfikowany kilkukrotnie w dziale 9. "Pracownicy przy pracach prostych":

91. Pracownicy przy pracach prostych w handlu i usługach
913. Pomoce domowe, sprzątaczki i praczki
9131. Pomoce domowe i sprzątaczki
913102. Sprzątacz domowy
9132. Pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i podobne
913207. Sprzątaczka
913211. Sprzątacz pojazdów
913290. Pozostałe pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i podobne
Ponadto:

osoba sprzątająca w szpitalach to salowa lub salowy (nr 913206),
osoba sprzątająca w pokojach hotelowych to pokojowa lub pokojowy (nr 913203),
osoba odpowiedzialna za czystość w toalecie to szaleciarka lub szaleciarz (nr 913208),
osoba zajmująca się oczyszczaniem na zewnątrz budynków to robotnik placowy (nr 916201) lub zamiatacz (nr 916201), zaś oczyszczający kanalizację to kanalarz (nr 931202).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%85tacz


Dywany kiedyś i dzisiaj

Przez wiele lat ręcznie robione dywany były domeną tylko najbogatszych i posiadane takiego dywanu stanowiło swego rodzaju przesłanie o stanie majątkowym właściciela. Od XIX wieku powstawało coraz więcej zakładów produkujących dywany, przez co stawały się one coraz tańsza i szerzej dostępne.

Dzisiaj praktycznie każdy dywan dostępny na rynku jest tkany maszynowo, więc traci nieco na pewnych walorach rękodzieła, które zawsze jest w cenie. Co prawda zostało kilka firm produkujących dywany ręcznie i to właśnie one w dzisiejszych czasach stają się znowu coraz bardziej popularne.


Usuwanie plam na własną rękę

Wykładziny dywanowe jako element wykończenia wnętrz mają wiele zalet. Dzięki wykładzinom można wykonać posadzkę bez widocznych i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Są łatwe do położenia i zapewniają wrażenie ciepła. Niestety mają także wadę - trudno je utrzymać w czystości. Pranie wykładzin to trudne zadanie. Nie będziemy jej zwijać z podłogi za każdym razem, gdy pojawi się na niej plama. Usuwanie plam na własną rękę może się skończyć w powiększeniem plamy, nieusuwalnym przebarwieniem, a w najgorszym razie zniszczeniem. Chcąc usunąć plamę warto zwrócić się o pomoc do firm oferujących usługi takie jak pranie wykładzin, dywanów i tapicerek. Profesjonalne narzędzia, oraz odpowiednie środki chemiczne używane przez takie firmy pozwalają szybko i dokładnie wyczyścić każdy rodzaj wykładziny nie pozostawiając śladów. Usługa wykonywana jest w domu klienta, nie ma potrzeby wynosić mebli, czyszczenie przy pomocy odpowiednich narzędzi piorących pozwala na pranie wykładzin bez ich demontowania. Oferty takich firm, to duże udogodnienie dla osób chcących szybko i bezproblemowo wyczyścić, bądź odnowić podłogę wyłożoną wykładziną dywanową i wolą to zlecić komuś, kto się na tym zna.



© 2019 http://fusion.bydgoszcz.pl/