Odżywkowe rady dla sportowców

iałka budują nasz organizm - o tym prostym fakcie dowiadujemy się na lekcjach biologii. Ale co to właściwie znaczy w kontekście odżywiania? Po pierwsze - organizm sam z siebie sobie tych białek nie dostarczy, musimy zapewn

Odżywkowe rady dla sportowców Przy wyborze marki odżywek warto sugerować się jej opiniami na rynku. Bardzo ważna jest przyswajalność. W sumie można poradzić się w jakimś sklepie, np. .

O białkach

Białka budują nasz organizm - o tym prostym fakcie dowiadujemy się na lekcjach biologii. Ale co to właściwie znaczy w kontekście odżywiania? Po pierwsze - organizm sam z siebie sobie tych białek nie dostarczy, musimy zapewnić odpowiednią ich ilość w diecie. Najlepszym źródłem białka jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak ważna jest również proporcja białka do tłuszczy. Dlatego wieprzowina jest niezdrowa - mimo sporej zawartości protein ma bardzo dużo tłuszczu. Najlepiej sięgać po białe ryby i drób, zwłaszcza indyka. Jeśli zrezygnowaliśmy ze spożywania mięsa, bądź nie możemy go jeść, to wśród roślin najbogatsze w aminokwasy są rośliny strączkowe - ich wybór jest ogromny, nie jesteśmy wcale skazani na soję! Fasola, soczewica, ciecierzyca - warto spróbować, również jeśli nie jesteś wegetarianinem.


Troska o mięśnie

W przeciwieństwie do suplementów diety, które mogą znacząco zwiększyć zawartość potrzebnych w organizmie składników, odżywki białkowe zwykle są stosowane w celu zwiększenia masy mięśniowej. Zwłaszcza dla wielu mężczyzn może okazać się to bardzo ważne, ponieważ często długotrwałe treningi na siłowni nie dają takiego rezultatu, jak zastosowanie odżywek białkowych.

Nic więc dziwnego, że wśród klientów odwiedzających sklepy z takim asortymentem, jak odżywki białkowe, większość stanowią ci, którym zależy na rozbudowie własnych mięśni. W wielu przypadkach stosowanie takich odżywek daje o wiele szybsze i lepsze rezultaty niż na przykład odpowiednio zbilansowana dieta.


Historia kulturystyki

Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.

Od 1970 roku organizowane są również zawody dla kobiet.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kulturystyka



© 2019 http://fusion.bydgoszcz.pl/