Stomatolog

bów. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnego przeglądu takiego zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i środków. Dzięki temu będzie można dokładnie zaplanować kolejne metody leczenia kanałowego. Będą one

Stomatolog

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wykonywane jest u tych osób, które posiadają mocno zepsute zęby i nie mogą one zostać wyleczone przy wykorzystaniu zasad zwykłego leczenia zębów. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnego przeglądu takiego zęba przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i środków. Dzięki temu będzie można dokładnie zaplanować kolejne metody leczenia kanałowego. Będą one polegały na stopniowym leczeniu kanału zębowego i nakładaniu do niego odpowiedniego środka leczniczego. Zostanie on usunięty z kanału zębowego podczas kolejnej wizyty i wówczas będzie można założyć odpowiednią plombę. Wszystko to sprawia, że czas leczenia kanałowego nie jest standardowy, a wobec tego również ceny leczenia kanałowego bywają wysokie.


Co zrobić, żeby nie bolały zęby?

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące ? osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy ? dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka


Czym jest dentofobia?

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia



© 2019 http://fusion.bydgoszcz.pl/