Regulacja
Ograniczanie zużycia energii
Ograniczenie zużycia energii jest istotnym elementem prawidłowej polityki ogrzewania domu. Zużycie energii powinno się ograniczać ze względu na:
negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne,
zbędne nakłady finansowe.
Zużycie energii można ograniczyć stosując metody zapobiegawcze:
aktywne, tzn. bezpośrednio reagujące na zmieniające się warunki (np. regulacja),
pasywne lub stałe (np. izolacja termiczna).
Regulacja
Regulacja lokalna ? zawór (z głowicą termostatyczną)
Regulacja lokalna polega na instalacji zaworu (mechanicznego lub elektronicznego) lub zaworu z głowicą termostatyczną na grzejniku lub na dopływie energii do grzejnika. Zawór z głowicą posiada skalę w stopniach Celsjusza lub w innych liczbach, np. 0?5. Spotyka się też dwa zawory i przełącznik ?dzień/noc?. Zawór kontroluje dopływ czynnika grzewczego wyłącznie do grzejnika, natomiast rury instalacji CO (piony) mogą pozostać gorące i nagrzewać w sposób niepożądany pomieszczenie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie
Ogrzewanie wykonuje się jako elektryczne lub
Cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie, co zapobiega powstawaniu gorących warstw powietrza w górnej części pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe zapewnia profil temperatury w pomieszczeniu najbardziej zbliżony do teoretycznego profilu idealnego, ponieważ oddaje ciepło przez promieniowanie i nie wywołuje konwekcji. Ogrzewanie wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, choć w nowych budynkach coraz częściej jest stosowane na całej powierzchni użytkowej. W ogrzewaniu podłogowym wodnym, woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewania (CO), przy czym konieczne jest zastosowanie mieszacza do obniżenia temperatury wody w stosunku do temperatury lub (co stosuje się częściej) niskotemperaturowego źródła ciepła, takiego jak pompa ciepła albo kocioł kondensacyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie
Ogrzewanie podczerwienią a środowisko
Ogrzewanie węglem i drzewem nie ma w ostatnich latach zbyt dużej popularności. Wszystko za sprawą dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich jest globalne ocieplenie. Emitowane przez spalanie węgla substancje bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu temperatury na Ziemi. Nawet jeśli społeczeństwo nie myśli w takich kategoriach, to drugi powód – a więc powstawanie smogu jest tu kluczowe. Najgorsze są stare piece, które nie spełniają żadnych norm, ale nawet najnowsze piece montowane w Polsce emitują szkodliwe substancje, które potem wdychane są do płuc. Alternatywa numer jeden dla takiego rozwiązania to zdecydowanie ogrzewanie podczerwienią. Dzięki temu rozwiązaniu chronimy środowisko, oszczędzamy czas i pieniądze.